پشتیبانی: 7883 098 0937 / 35402238-041 || هفت روز هفته: 10 تا 21

هُوَالْرَزّاقْ

آنچه در این مطلب می خوانیم

همه چیز درباره بدبوی دو روو! قرص برنج …

به احتمال زیاد شما هم چیز هایی درباره قرص برنج شنیده اید. اما در این مقاله می خواهیم قرص برنج را به صورت کامل بررسی کنیم و با کاربرد قرص برنج، ترکیب شیمیایی آن، نحوه تهیه و از همه مهم تر با راه های در امان ماندن از مضرات آن آشنا شویم…

قرص برنج چیست؟

قرص برنج یا همان فسفید آلومینیوم یک ماده شیمیایی بسیار خطرناک است که میتواند برای تمامی جانوران کشنده باشد! اما به دلیل سهولت استفاده از آن، همچنان به عنوان یک آفت کش و جونده کش قوی استفاده میشود. قرص برنج به راحتی با هوا ترکیب شده و سم بسیار خطرناکی را وارد محیط میکند. بخار حاصل از ترکیب این سم با رطوبت هوا بسیار کشنده و بدبو بوده و بویی شبیه به بوی سیر بسیار تند دارد.

از آنجایی که این قرص برای کشتن آفات و حشرات بسیار مفید است در انبارداری برنج و حبوبات و سایر محصولات کشاورزی که در معرض آفت زدگی هستند استفاده میشود. به صورتی که سم کشنده حاصل از یک عدد قرص برنج، در صورت توجه به برخی نکات، میتواند برای آفت کشی حداقل ۱۰۰ کیلو برنج کافی باشد!

 

 

 

 

قرص برنج را از کجا تهیه کنیم؟

یکی از آسان ترین راه های از بین بردن آفات و حشرات برنج و حبوبات استفاده از قرص برنج است! بسیاری از مشتریان عزیز ما که اصول نگهداری برنج و حبوبات در منزل را به درستی رعایت نکرده و دچار حشره زدگی برنج یا حبوبات شده اند این سوال را از ما میپرسند که قرص برنج از کجا بخریم؟ ما اکیدا توصیه میکنیم که برای پاک کردن برنج و حبوبات از آفات و حشرات در قدم اول، به هیچ وجه از قرص برنج استفاده نکنید و راه های بی خطر ارائه شده در مقاله فوق را مطالعه بفرمائید.

میتوانید درصورتی که برنج یا حبوبات شما دچار آفت زدگی شده، از راهکار ارائه شده در این مقاله استفاده کنید و نکات جلوگیری از حشره زدگی مجدد اشاره شده در مقاله را نیز به دقت رعایت کنید.

همانطور که اشاره کردیم این قرص یک سم بسیار قوی است و به همین جهت در کشور های توسعه یافته به هیچ وجه در دسترس عموم قرار نمیگیرد و فقط برای حفاظت از برنج و حبوبات و سایر محصولات در پروسه انبارداری و صادرات، در برابر آفات و حشرات و آن هم به صورت اصولی و کنترل شده استفاده میشود. در نتیجه آمار مرگ و میر در اثر این سم در کشور های پیشرفته بسیار پائین است.

در کشور ما، از سال ۱۳۹۱ فروش عمومی این قرص کشنده ممنوع شده است؛ اما نکته اینجاست که آمار مرگ و میر در اثر این سم در ایران در طی چندین سال گذشته صعودی بوده است! استان های تهران، مازندران و گیلان با توجه به سهولت بیشتر افراد برای دسترسی به این ماده کشنده بیشترین آمار قربانیان این سم را دارند و . آمار کلی فوت شدگان توسط این سم هرساله رو به افزایش است.

 

عکس آمار مرگ و میر بر اثر قرص برنج در ایران به رایس behrice

 

متاسفانه این قرص در برخی از عطاری ها و فروشگاه های سموم کشاورزی پیدا میشود. قرص برنج قابل تهیه در ایران معمولاً در بسته بندی به شکل زیر است:

 

عکس قرص برنج شیمیایی موجود در ایران به رایس behrice

 

 

تا کنون هیچ پادزهری برای قرص برنج پیدا نشده است! و احتمال مرگ در اثر مصرف این سم بالای ۸۰ درصد است!

 

دو روی یک قرص!

قرص برنج به معنای واقعی کلمه دو روو است! یک روی آن کاملاً مفید و یک روی دیگر آن به شدت خطرناک و کشنده است. همانطور که اشاره کردیم قرص برنج در کشتن آفات و حشرات و همچنین جوندگان مختلف بسیار مؤثر است، بنابراین استفاده از آن در پروسه تولید و انبارداری انواع محصولات کشاورزی از جمله برنج و غلات میتواند موجب بالا رفتن بهره وری تولید محصولات و کاهش قیمت تمام شده شود.

اما از سویی دیگر در صورت عدم رعایت نکات مهم در استفاده از قرص برنج و وارد شدن این سم کشنده به بدن، میتواند زیان جبران ناپذیری داشته باشد. مرگ در اثر مصرف قرص برنج یکی از زجر آور ترین مرگ هاست چرا که تمامی سیستم های حیاتی انسان را درگیر میکند و عملکرد سیستم گوارشی، قلب و عروق، کلیه و … را در عرض چند ساعت و به تدریج مختل میکند و مرگ با عذاب بسیار شدید در انتظار مصرف کننده خواهد بود. (البته این قضیه بیشتر در مواردی صادق است که فرد مقداری از قرص برنج را مستقیما مصرف کرده باشد و یا در اثر غلظت بسیار بالای گاز فُسفین آزاد شده در محیط دچار مسمومیت حاد شود!)

البته با توجه به مقاله ای که در یکی از مجلات علمی – دانشگاهی داخلی چاپ شده است، خوشبختانه مواردی از درمان مسمومیت با فسفید آلومینیوم و فسفین گزارش شده است ولی با این حال احتمال مرگ در اثر مصرف این سم بالای ۸۰ درصد است! منبع

 

در صورتی که قرص برنج به روش اصولی استفاده شود برای انسان خطری ندارد!

نحوه صحیح استفاده از قرص برنج را از اینجا بخوانید…

 

چطور از این سم کشنده در امان بمانیم؟

در قدم اول باید سعی کنید برنج را از منابع معتبر تهیه کنید که در کنار رعایت اخلاق، دانش کافی نیز برای استفاده اصولی از این دافع آفات را داشته باشند. ثانیاً برنج های پُرمحصول معمولا در برابر آفات و حشرات مقاوم ت اند و درکل در تولید و انبارداری آنها از سموم کمتری استفاده میشود. (در مقاله “چرا عدس ایرانی عرضه نمیکنیم؟!” اشاره کردیم که به دلیل مقاومت کم عدس ایران در برابر آفات، مشاهده کردیم که برخی از کشاورزان یا فروشندگان عمده، قرص برنج را داخل چند لایه دستمال کاغذی قرار داده و مستقیما داخل گونی عدس میگذارند!)

همانطور که اشاره کردیم قرص برنج در مجاورت هوا، با رطوبت آن واکنش داده و گاز بسیار سمی فسفین تولید میکند که میتواند آفات، حشرات و جوندگان را به آسانی بکشد. اما پس از انجام این واکنش، قدرت قرص برنج کاهش یافته و پودری که باقی میماند ترکیبی تقریبا بی خطر است! به عبارتی پس از آزاد شدن کامل فسفین ماده غیر سمی آلومینیوم هیدروکساید به صورت پودر باقی میماند.

 

عکس فرمول شیمیایی قرص برنج به رایس behrice

 

بنابراین شما برای اطمینان از حفاظت خود و عزیزانتان در برابر این سم کشنده کافیست برنج یا حبوبات را پس از خریداری مدتی در هوای آزاد (حتما بیرون از محیط داخلی منزل) قرار دهید تا سم فسفین احتمالی به صورت کامل دفع شود و بعد از آن شستن کامل برنج یا حبوبات “قبل از پخت” الزامی است. (توصیه میکنیم در صورت امکان قسمتی از برنج را که مستقیماً با قرص برنج در تماس بوده را دور بریزید!)

بنابر توصیه دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در صورت استشمام ناخواسته گاز حاصل از قرص برنج، فرد مسموم را به سرعت از محیط خارج کرده و به محیط با هوای آزاد انتقال دهید، بدن فرد مسموم را گرم نگه داشته و سپس او را به مراکز درمانی برسانید. منبع

در صورت نیاز به استفاده و یا تمایل به آشنایی با نکات استفاده از قرص برنج در منزل، حتماً در ابتدا مقاله مربوطه را از اینجا اینجا بخوانید.

 

هیچگاه قرص برنج را مستقیما داخل کیسه برنج یا ظرف حبوبات قرار ندهید!

 

در تولید و انبارداری چه برنج هایی کمتر از قرص برنج استفاده میشود؟

محافظت از محصولات کشاورزی در برابر آفات یکی از اصلی ترین دغدغه های کشاورزان است. از همین رو کشاورزان اقدام به استفاده از انواع سموم موثر در از بین بردن آفات و حشرات میکنند و برنج نیز یکی از این محصولات کشاورزی است که همواره چه در مرحله کشت و چه در مرحله انبارداری مستعد آفت زدگی است. اما در این بین برنج هایی هستند که با توجه به نژاد شان کمتر در معرض آفت زدگی هستند.

برنج هایی که عموما به اسم برنج پرمحصول شناخته میشوند جزو این دسته هستند. این برنج ها در برابر عوامل محیطی و آفت زدگی مقاومت بیشتری از خود نشان میدهند و به همین دلیل در یک مساحت یکسان زیر کشت نسبت به برنج های دیگر (هاشمی، صدری و …) محصول بیشتری میدهند و در نتیجه قیمت تمام شده بسیار پائین تری هم دارند.
برنج های تحفه فجر و سیاهدم چلویی موجود در فروشگاه “به رایس” از همین نوع برنج ها هستند که در کنار قیمت بسیار مناسب و خوشپخت بودن، در برابر آفات و حشره زدگی نیز مقاومت بهتری نسبت به سایر برنج ها دارند و در مراحل تولید و انبارداری آنها از سموم کمتری استفاده میشود.

همچنین شما نیز در صورت خرید این برنج ها دیگر نیاز چندانی به استفاده از قرص برنج ندارید و با استفاده از روش های بی خطر معرفی شده در مقاله نگهداری برنج و حبوبات در منزل میتوانید به سادگی این نوع برنج ها را نگهداری و یا از آفات پاک کنید.

 

روش پخت منحصر به فرد برنج فجر کته ای عالی برای بار اول را از اینجا بخوانید…

 

جمع بندی

قرص برنج مثل بسیاری از مواد موجود در دسترس انسان، بسته به نوع استفاده، میتواند بسیار مفید و یا بسیار خطرناک باشد! در صورت رعایت برخی نکات میتواند در در تولید و انبارداری برنج و حبوبات بسیار کارآمد باشد.

اما نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم:

 1. قرص برنج یک ترکیب شیمیایی بسیار خطرناک است که با رطوبت هوا واکنش داده و سم فسفین تولید میکند.
 2. این قرص در در کشاورزی و انبارداری محصولات کشاورزی به خصوص برنج و حبوبات استفاده میشود و تمامی آفات و حشرات آنها را از بین میبرد.
 3. فروش عمومی قرص برنج ممنوع است ولی میتوان از فروشگاه های سموم کشاورزی و برخی داروخانه های متخلف تهیه کرد.
 4. در صورت حشره زدگی و آفت زدگی برنج و حبوبات در منزل، توصیه میشود از روش های بی خطر برای دفع اقدام کنید.
 5. در صورتی که برنج شما به قرص برنج آلوده شده است، آن را در هوای آزاد قرار داده و سپس هنگام مصرف به خوبی شست و شو دهید.
 6. در صورت استنشاق گاز فسفین فورا به محیط با هوای آزاد رفته و سپس به مراکز درمانی مراجعه کنید.
 7. در پروسه تولید و انبارداری انواع برنج پرمحصول از سموم کمتری استفاده میشود و در نگهداری برنج در منزل نیز به قرص برنج احتیاجی ندارند.

 

💬 اگر تجربه مشابهی در استفاده از قرص برنج دارید، یا نکته و سوالی مدنظر دارید که در مقاله نیامده است، در قسمت نظرات آنرا با دیگران به اشتراک بذارید…

با احترام و

تحریریه به رایس (BehRice)

4 thoughts on “همه چیز درباره بدبوی دو روو! قرص برنج …”

 • نگار گفت:

  سلام .من یه قرص برنج خریدم .یه قوطی زرد رنگ و ایرانی نوشته شده .
  لابه لای یه یا دو دستمال کاغذی گزاشتم)یادم نیست دقیق اخه نمیدونستم تا این حد خطرناکه(

  پیچیدم و گزاشتوسط برنجا دو روز موند بعد درش اوردم و اروم گزاشتم لای برنجا.یه کیسه دیگه۱۰ کیلویی
  اونم بعد دو سه روز دراوردم .برنجا بشدت بوی سیر تند و تیز میدن برنجا رو تو سینی ریختم و گزاشتم هوای ازاد
  لای دستمالو باز کردم قرص پودر شده بود و بشدت بووو میداد هلااک شدم از بوش
  حالا خیلی میترسم .چونکه قرص رو گزاشتم وسط برنجا و درش اوردم گزاشتم توی کیسه دیگه .آیا مشکلی پیش میاد؟ایا ممکنه اون پودر ریخته باشه رو برنج؟اشتباه کردم گزاشتم وسط برنجا؟
  خیلی استرس دارم .برنجارو بریزم دور؟۲۰ کیلو برنج ایرانی😭

  • BehRice_admin گفت:

   سلام
   اگر مطمئن هستید که قرص ها به هیچ وجه مستقیما با برنج ها تماس نداشتن، بعد از قرار دادن برنج در هوای آزاد و رفع بوی قرص (بوی سیر تند) میتونید با شستن کامل برنج ازش استفاده کنید. در غیر این صورت به یاد داشته باشید که سلامتی شما بسیار با ارزش تر از هر دارایی دیگری هستش.
   تنها روش مورد تائید “به رایس”، روش بیان شده در متن مقاله نکات استفاده از قرص برنج است و “به رایس” هیچ مسئولیتی در قبال عواقب ناشی از سو برداشت یا افعال خواننده ندارد.
   بااحترام “به رایس”

 • وحید گفت:

  سلام من حدود ده کبلو برنجم بید شبیه شاپرک زده بود یک بسته قرص برنج اصل به سختی پیدا کردم خریدم ، یکعدد قرص برنج را داخل ظرف پلاستیکی دارو ریختم و درشو چند تا سوراخ زدم گذاشتم داخل گونی برنج تا وسطهاش هل دادم رفت ، چند وقتی گذشت حدود دو ماه بعد سرشو باز کردم همه بیدها مرده بودن ، وقتی خواستم قوطی دارو را از وسط برنج بکشم بیرون پودری که به جا مونده بود کمی از سوراخ های قوطی ریخت لای برنج ها و دیگه نتونستم کاری کنم ، قوطی را در اوردم قسمت بیشتر پودر تو قوطی بود و انداختم بیرون ، میخوام بدونم آیا اون مقدر اندک پودر بجا مانده از قرص که با برنجم مخلوط شده میتونه مسمومیت بده؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب می تواند برای فرد دیگری هم مفید باشد؟
به اشتراک بگذارید ...

آنچه در این مطلب می خوانیم