پشتیبانی: 7883 098 0937 / 35402238-041 || هفت روز هفته: 10 تا 21

هُوَالْرَزّاقْ

آنچه در این مطلب می خوانیم

عدس ایرانی یا خارجی؟ چرا عدس ایرانی عرضه نمی کنیم؟

عدس ایرانی یا خارجی؟ مسئله این است…

در این پست از “به رایس” می خواهیم به شما کمک کنیم که به جواب سوال بالا برسید! مسئله ای که خیلی از مشتریان ما با آن درگیر هستند و هنگام خرید عدس، در مورد آن از ما سوال میکنند. از این رو تصمیم گرفتیم مقایسه ای جامع بین این دو محصول داشته باشیم و از نظر ظاهر و باطن بررسی کنیم و دلایل خود را برای انتخاب عدسی که سال هاست آنرا برای مشتریان خود تهیه و عرضه میکنیم بیان کنیم…

عدس ایرانی

عدس ایرانی معمولا محصول غرب و شمالغرب کشور است. انواع عدس ها (عدس سبز، قرمز(دال عدس)، زرد، نارنجی، قهوه ای و سیاه) در نواحی شمالغرب و غرب ایران (اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، لرستان، ایلام) و اکثرا به صورت دیم کاشته میشوند ولی با توجه به ذائقه و خواسته مردم اکثر زمین های زیر کشت را عدس سبز به خود اختصاص داده است. “به رایس” در قلب کاشت و عرضه عدس ایرانی است❗

عدس خارجی

عدس های وارداتی به ایران نیز بیشتر عدس های سبز هستند و عموما از کشور های روسیه و کانادا وارد میشوند (البته عدس های سبز ایرانی از نظر رنگ، از نمونه خارجی آن پررنگ تر است). معروف ترین برند های عدس خارجی که در ایران عرضه میشوند و کیفیت قابل قبولی نسبت به سایر برند ها دارند، عدس ساسکن و عدس سیمپسون (سیمسون) می باشند.

 

برخی از برند های خارجی در بازار مشاهده میشوند که متاسفانه کیفیت پائینی دارند و دانه هایی بسیار چروک دارند و همچنین اصلا تمیز و یکدست نیستند. (هر گردی گردو نیست!) ولی عدس خارجی در فروشگاه به رایس، مطابق تصاویر محصول عرضه میشوند و کیفیت دانه ها بسیار مناسب هستند.

حال سوال اینجاست که با وجود تولید عدس در داخل کشور چرا عدس خارجی وارد میشود؟! از دیدگاه تجاری و مدیریت محصولات در بازار باید اشاره کرد که متأسفانه بهره وری کشت عدس در ایران زیاد نیست و بنابراین پاسخگوی تمام نیاز کشور نیست و از سوی دیگر قیمت عدس ایرانی گاها تا دوبرابر قیمت عدس وارداتی نیز میرسد. از این رو دولت ها و تجار به واردات عدس خارجی، علی الخصوص نوع روسی و کانادایی اقدام میکنند تا نیاز کشور را برطرف کنند.

چرا ما عدس ایرانی عرضه نمیکنیم؟! برای رسیدن به پاسخ این سوال، در ادامه مقایسه کاملی بین عدس ایرانی و خارجی خواهیم داشت.

مقایسه عدس ایرانی و خارجی

قیمت

امروزه یکی از مهم ترین فاکتور های خرید، قیمت محصول است! اختلاف قیمت عدس ایرانی و عدس خارجی به حدی بالاست که نیاز چندانی به بررسی ندارد. در مورد دلیل وجود این اختلاف میتوان به مواردی همچون: بهره وری بالای تولید محصولات کشاورزی در کشور هایی با صنعت کشاورزی مدرن، حمایت دولت از واردات عدس به عنوان محصولی که در سبد خانوار قرار میگیرد، بالا بودن هزینه های تولید در ایران (کود، سموم، بهره وری کم و …) و همچنین سودجویی برخی کشاورزان، دلالان و حتی شرکت های بسته بندی و ارائه عدس در ایران اشاره کرد.

به عنوان یک مثال خیلی واضح میتوانید قیمت روز عدس کانادایی عرضه شده در “به رایس” را با قیمت عدس های ایرانی بسته بندی شده در دیجی کالا و .. مقایسه کنید!

 

پخت

از نظر پخت، مدت زمان پخت عدس های کانادایی حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است! درحالیکه متوسط مدت زمان پخت عدس ایرانی، بسته به روش پخت، بین ۱ الی ۲ ساعت متغییر است. البته یکدست نبودن اکثر عدس های ایرانی موجود در بازار به این مشکل دامن میزند. این مورد گاهاً به حدی موجب دردسر است که بعد از دو ساعت انتظار برای پخته شدن عدس های سفت تر، برخی عدس ها کاملا له میشوند!

با توجه به اینکه اکثر مردم از عدس برای پخت غذا هایی مثل عدسی، که عموما برای صبحانه صرف میشود استفاده میکنند، دیر پز نبودن عدس یکی از اولویت های آنها در خرید عدس می باشد.

نکته: هنگام پخت، پوسته عدس کانادایی در مقایسه با عدس ایرانی بیشتر جدا میشود و این خود یک مزیت برای عدس ایرانی به حساب می آید.

 

مقایسه انواع برنج ایرانی را در مقاله آشنایی با ۵۰ برنج ایرانی پرمصرف بخوانید!

 

طعم

در کل میتوان گفت طعم نوع ایرانی بهتر از عدس خارجی است و عدس ایرانی در این مورد برتری نسبی به عدس تولید خارج دارد. درصورتی که طعم عدس برای شما در اولویت قرار دارد و میتوانند عدس ایرانی را تهیه نموده و از طعم خوب آن لذت ببرند. این قضیه در مورد اکثر حبوبات و غلات صادق است و هموراه نمونه ایرانی حبوبات از نظر طعم نسبت به نمونه خارجی خوشمزه تر هستند و طعم بهتری دارند. و به همین دلیل است که “به رایس” همیشه حبوبات و غلات ایرانی را در فروشگاه تهیه و عرضه میکند. البته بجز عدس که دلایل آن در همین مقاله در حال بررسی است.

 

رنگ

در باب مقایسه عدس ایرانی و خارجی از نظر رنگ باید گفت که عدس سبز ایرانی نسبت به عدس خارجی سبز رنگ، پررنگ تر می باشد و رنگ عدس خارجی همانطور که در شکل زیر هم مشاهده میشود مایل به قهوه ای روشن است! البته باید گفت که عدس های تولید ایران به خاطر عدم پاک کردن و یا سورتینگ مناسب هنگام انجام فرایند های تولید، از نظر رنگ هم حتی یکدست نیست و به سختی میشود عدس ایرانی کاملا یکدست را در بازار پیدا کرد! هرچند درصورت پیدا کردن عدس ایرانی یکدست از نظر ظاهر هم، دو مورد دیگر باید مدنظر قرار بگیرد: یکدست بودن هنگام پخت و مهم تر از آن قیمت!!!

 

یکدست بودن

یکی از اصلی ترین دلایلی که “به رایس” تمایلی به ارائه عدس ایرانی ندارد همین موضوع است! یک دست نبودن این عدس است که همواره باعث گله و شکایت مشتریان عزیز ما میشد. هرچند ما در هنگام خرید محصول از کارخانه به یکدست بودن عدس در ظاهر توجه میکردیم، اما باز هم انتقاد هایی مبنی بر یکدست نبودن عدس ها هنگام پخت ارائه میشد که مایه دلسردی ما از ادامه عرضه عدس ایرانی بود!

در عوض عدس های کانادایی در صورتی که از فروشگاه های معتبر تهیه شده باشند، همگی به صورت کاملا یکدست پخته میشوند. چرا که فروشگاه های معتبر و خوش سابقه در عرضه محصولات غذایی همچون “به رایس” در عرضه محصولات نهایت دقت را انجام میدهند؛ به عنوان مثال در مجموعه ما هیچگاه حبوبات با یکدیگر مخلوط نمیشوند حتی اگر مقدار کمی از کیسه قبلی باقی بماند به هیچ عنوان آنرا با محصول کیسه جدید قاطی نمکنیم، حتی اگر هر دو از یک کشاورز خریداری شده باشند!

این مورد در عکس های محصول عدس فروشگاه “به رایس” که بدون هیچ ویرایشی منتشر شده اند قابل مشاهده است.

 

آفات

متاسفانه به دلیل در دسترس قرار نگرفتن کود و سم مناسب و ارزان برای کاشت عدس، همواره شاهد انواع آفات و حشره زدگی در عدس ایرانی بوده ایم و هستیم و در کل عدس ایرانی در برابر آفات و حشره زدگی مقاومت چندانی ندارد. در همین راستا گاهاً خود ما در مجموعه مشاهده کردیم که متاسفانه کشاورزان یا کارخانجات تولید عدس برای جلوگیری از آفت زدگی، بدون در نظر گرفتن اهمیت سلامت مردم اقدام به قرار دادن قرص برنج در داخل کیسه های ۳۰ کیلویی می نمایند! آن هم فقط داخل چند لایه دستمال کاغذی که به راحتی امکان پاره شدن و پخش شدن محتویات این قرص کشنده در داخل کیسه عدس را دارد!

هیچگاه قرص برنج را داخل کیسه یا ظرف برنج و حبوبات قرار ندهید❗

بررسی نظرات ثبت شده توسط خریداران تائید شده دیجی کالا نیز نشان میدهد که عدس ایرانی از نظر کیفیت وضع خوبی ندارد، حتی محصولات بسته بندی شده ای که به اسم پاک شده و با قیمت گزاف به فروش میرسند! البته خطا در تولید محصولات اجتناب ناپذیر است ولی فردی که برای خرید حبوبات پاک شده گاهاً تا دو برابر حبوبات فله ای هزینه میکند، انتظار مواجه با این چنین محصولی را ندارد!

برای مشاهده تصویر در اندازه واقع روی آن کلیک کنید.

عکس آفت عدس ایرانی دیجی کالا به رایس behrice

نمونه نظر یک کاربر در مورد عدس ایرانی پاک شده در دیجی کالا!

 

از این قبیل نظرات در سایت های مختلف عرضه عدس های ایرانی به وفور یافت میشود!

اما در آن سوی ماجرا ما در سابقه چندین ساله فروش عدس های روسی یا کانادایی، نه مشاهده ای مبنی بر وجود آفت، حشره زدگی، دانه های ریز و … در این نوع عدس ها داشتیم و نه گزارشی در این باره از مشتریان خود دریافت کرده ایم و با خیال راحت و وجدانی آسوده بابت ارائه محصول سالم و با کیفیت اقدام به عرضه عدس کانادایی میکنیم!

 

هر عدس خارجی بخریم؟

همانطور که در بخش های قبلی اشاره کردیم و در تصاویر نیز کاملا مشهود است، کیفیت کلی دانه های عدس خارجی بسیار بهتر از نمونه مشابه داخلی است اما متاسفانه برخی از واردکنندگان سود جو عدس های خارجی با کیفیت پائین را وارد و عرضه میکنند و شما مصرف کننده محترم هنگام خرید باید به این نکته توجه داشته که هر گردی گردو نیست!!!

گاهاً هنگام تهیه عدس خارجی دیده شده که دانه ها بسیار چروک و کوچک هستند؛ یا رنگ عدس بسیار نزدیک به قهوه ای یا قرمز است! بنابراین به هیچ وجه نمیتوان با قاطعیت گفت که تمامی عدس های ایرانی عرضه شده در بازار بی کیفیت هستند و تمامی عدس های خارجی موجود در بازار کیفیت عالی دارند!

ما در “به رایس” تمامی حبوبات و غلات خود را به شرط پخت و کیفیت خریداری میکنیم و در صورتی که حبوبات از نظر پخت و یا ظاهر قابل قبول نباشند حتما بار را برگشت میزنیم و به همین دلیل با اطمینان از کیفیت محصولات خود، امکان عودت کالا ها را برای مشتریان عزیز فراهم نموده ایم تا با خیال راحت خرید خود را انجام بدهند.

جمع بندی

گذشته از هر چیز قلباً معتقدیم که مصرف کالا و محصول ایرانی باید اولویت اصلی هر ایرانی باشد، چه به لحاظ کمک به اقتصاد کشور و چه به لحاظ اینکه کیفیت محصولات کشاورزی ایرانی از جمله برنج و حبوبات ایرانی حقیقتاً درخور شأن ایران و ایرانی است. همانطور که این را در عمل نیز ثابت کرده ایم و تمامی محصولات ما در دسته حبوبات و غلات، با “افتخار “محصولات ایرانی” هستند، البته بجز عدس و ذرت خشک! که مفصل درباره دلایل آن بحث کردیم. امیدواریم با ارزش دادن و توجه دولت ها به افزایش کیفیت در تولید این نعمت الهی در خاک کشورمان شاهد عرضه عدس ایرانی درجه یک، برای ایرانیان درجه یک باشیم!

حالا جواب این سوال که ” عدس ایرانی بهتره یا خارجی ” پیش شماست!

 

پس به این دلایل عدس کانادایی عرضه میکنیم:

  1. قیمت بسیار مناسب
  2. یکدست بودن
  3. پخت سریع
  4. نداشتن آفات و حشره زدگی

 

اساس “به رایس” بر رفع دغدغه تهیه برنج و حبوبات با کیفیت عالی و قیمت مناسب برای شما مخاطبان و مشتریان گرامی بوده و هست و وفاداری و لطف شما مشتریان عزیز گواهی بر این ادعاست؛ امیدواریم این مقاله به تصمیم گیری هرچه بهتر شما در انتخاب عدس مصرفی خانوار منجر شده و برایتان مفید بوده باشد.

با احترام و

تحریریه به رایس (BehRice)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب می تواند برای فرد دیگری هم مفید باشد؟
به اشتراک بگذارید ...

آنچه در این مطلب می خوانیم