پشتیبانی: 7883 098 0937 / 35402238-041 || هفت روز هفته: 10 تا 21

هُوَالْرَزّاقْ

آنچه در این مطلب می خوانیم

قرص برنج، باید ها و نباید ها…

اگر شما هم تاکنون حجم زیادی از برنج را خریداری کرده باشید یا اگر در مناطق مرطوب و گرمسیر زندگی میکنید به این فکر کرده اید که چطور باید از برنج و یا حبوبات خود در برابر آفات و حشرات حفاظت کنیم یا اگر دچار آفت زدگی شدند چگونه آنرا رفع کنیم؟

امروز در این مقاله از “به رایس” قصد داریم تا در مورد یکی از قوی ترین و در عین حال خطرناک ترین راه ها دفع آفات و حشرات از برنج بحث کنیم و ببینیم برای استفاده از قرص برنج چه نکاتی را باید رعایت کرد تا از زیان های احتمالی آن در امان بمانیم.

پیشگیری!

در قدم اول باید در نظر بگیرید که همواره پیشگیری بهتر از درمان است! در مقاله جامعی که قبلا به همین منظور در سایت منتشر کرده ایم راه های مقابله با آفت زدگی و حشره زدگی برنج و حبوبات را به صورت کامل بررسی کردیم و چند نکته برای جلوگیری از حشره زدگی، مثل انتخاب ظرف، مکان و شرایط محیط نگهداری برنج و حبوبات و … را بیان کردیم.

 

مقاله جامع نگهداری برنج و حبوبات در منزل را از اینجا بخوانید…

 

قرص برنج چیست؟

قرص برنج یک ترکیب شیمیایی با نام علمی فسفید آلومینیوم است که یک سم بسیار خطرناک به حساب می آید و میتواند برای انسان و سایر موجودات کشنده باشد. از این سم معمولا در تولید و انبارداری محصولات کشاورزی علی الخصوص برنج و حبوبات استفاده میشود. به خاطر قدرت آن در دفع حشرات و آفات مردم عادی نیز برای حفاظت برنج و حبوبات خود از شر حشرات و یا دفع آنان از برنج و حبوبات حشره زده اقدام به استفاده از این سم خطرناک میکنند. در ادامه به نحوه استفاده صحیح از قرص برنج اشاره میکنیم تا در صورت نیاز به استفاده از قرص برنج شیمیایی، آسیبی به شما و عزیزانتان نرسد…

 

درصورتی که اطلاعات بیشتری در مورد خود قرص برنج و آمار مسمومیت ها و مرگ و میر آن می خواهید، اینجا کلیک کنید!

 

نحوه صحیح استفاده از قرص برنج

در ابتدا باز هم توصیه میکنیم که در صورتی که در مورد توانایی خود برای استفاده ایمن از قرص برنج شیمیایی اطمینان ندارید راه های بی خطر (قرص برنج طبیعی در ادامه همین مقاله) را امتحان کنید.

از آنجایی که “بِه رایس” یک سایت اطلاعات عمومی نیست، مباحث تخصصی مثل همین استفاده از قرص برنج را به صورت کاملاً تخصصی برای شما بیان میکنیم که نتیجه سال ها تجربه در انبارداری و فروش برنج و حبوبات است. فلذا سعی کنید تمامی نکات را مهم شمرده و با دقت به مراحلی که بیان خواهند شد عمل کنید.

اولین و مهم ترین نکته در استفاده از قرص برنج این است که باید بدانید قرص برنج چگونه عمل میکند. در مقاله مربوط به معرفی قرص برنج اشاره کردیم که فسفید آلومینیوم وقتی در مجاورت رطوبت هوا قرار میگیرد با آن واکنش داده و گاز بسیار سمی و کشنده “فسفین” را آزاد میکند که میتواند بید ها و سایر حشرات را به آسانی بکشد. پودری که پس از این واکنش باقی میماند آلومینیوم هیدروکساید بوده و سمی نیست. بیشتر بدانید

 

عکس فرمول شیمیایی قرص برنج به رایس behrice

 

مراحل و نکات

 • ابتدا یک حب قرص برنج را داخل چند لایه دستمال کاغذی قرار داده و دستمال کاغذی را با کمک چسب نواری ببندید تا دستمال کاغذی باز نشود. گاز فسفین از منافذ دستمال کاغذی به بیرون نشت میکند. (میتوانید از ظرف پلاستیکی با دربی که چند سوراخ کوچک روی آن باشد نیز استفاده کنید) دقت کنید که از این به بعد منظور ما از قرص برنج، قرص برنج داخل چند لایه دستمال کاغذی یا ظرف سوراخدار است نه قرص برنج آزاد!!!
 • قرص برنج را در محیطی بسته در کنار برنج قرار دهید.
 • تعداد قرص مورد استفاده بر حسب ابعاد محیطی که قرص را در آن قرار میدهید میتواند متغییر باشد.
 • در صورتی که فکر میکنید حشرات کل محیط انباری یا کمد شما را فرا گرفته اند: قرص برنج را داخل قفسه یا در انباری و در کنار کیسه های برنج قرار دهید. طبیعتاً باید از تعداد قرص های بیشتری برای کشتن حشرات کل محیط استفاده کنید!
 • در صورتی که فکر میکنید حشرات فقط در کیسه برنج یا حبوبات شما هستند: گونی ها را داخل یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و بدون تخلیه هوای آن، قرص برنج را داخل کیسه قرار دهید. میتوانید گونی ها را گوشه ای قرار داده و سپس یک قرص برنج را کنار کیسه ها گذاشته و آنرا با نایلون بزرگ بپوشانید تا تبادل هوا با محیط انباری به حداقل برسد و گاز قرص، اثر بیشتری داشته باشد. (در این روش نسبت به سم پاشی کل انباری، تعداد قرص کمتری نیاز است، یک عدد برای حدود ۱۰۰ کیلو برنج)
 • اگر برنج و قرص را در کمد قرار داده اید، آنها را حتما در کیسه پلاستیکی سر بسته قرار دهید، درب کمد را ببندید و در اتاق حضور نداشته باشید.
 • هیچگاه قرص برنج شیمیایی را مستقیما داخل برنج یا حبوبات قرار ندهید! (حتی اگر آنرا داخل دستمال کاغذی یا ظرف سوراخدار گذاشته باشید) چرا که ممکن است قبل از واکنش کامل قرص و آزاد شدن فسفین، برنج به فسفید آلومینیوم آغشته شود! همچنین ممکن است در اثر جابجایی کیسه، دستمال کاغذی پاره شده و یا از کناره های آن پودر قرص به بیرون نشت کند!
 • در صورتی که پس از استفاده از قرص برنج، بوی سیر تندی در محیط استشمام شد، این بو همان فسفین است، در صورت استشمام این بو (گاز فسفین) به سرعت محیط را ترک کرده و به محیط با هوای آزاد بروید، در صورتی که احساس میکنید حال مناسبی ندارید به مرکز درمانی مراجعه کنید.
 • اجازه دهید برنج ها حداقل ۲۴ ساعت در این محیط قرار بگیرند تا از کشته شد کامل تمامی حشرات و آفات اطمینان حاصل شود، سپس میتوانید نسبت به باز کردن درب یا پنجره انباری جهت تخلیه سم فسفین اقدام کنید. اگر قرص را در کمد قرار داده اید میتوانید درب کمد و پنجره اتاق را باز کنید تا هوای محیط تازه شود و سم فسفین کاملاً خارج شود.
 • پس از حذف کامل گاز قرص برنج از محیط، میتوانید قرص برنج را با احتیاط برداشته و آنرا دفع کنید. (قرص به صورت کامل به پودر بی خطر آلومینیوم هیدروکساید تبدیل شده است ولی مِن باب احتیاط، پودر باقیمانده را بدون تماس با هوا و بدن دفع کنید.)
 • در صورتی که قرص برنج به صورت مستقیم با برنج یا حبوبات در تماس بوده باشد، آن قسمت را در هوای آزاد قرار دهید تا گاز فسفین احتمالی به صورت کامل حذف شود و فقط پودر آلومینیوم هیدروکساید باقی بماند، سپس میتوانید برنج یا حبوبات خود را به صورت کامل شسته و استفاده کنید ولی ما توصیه میکنیم بازهم ریسک این کار را به جان نخریده و آن قسمت از برنج را دور بریزید!
 • نکته بعدی اینکه قرص برنج شیمیایی خارجی در بازار به صورت تصویر زیر پیدا میشود، بعد از استفاده از چند حب از آن، جای قرص استفاده شده را به سرعت با پنبه به صورت کامل پر کنید و سپس درب قوطی را بگذارید تا هیچ هوایی نه در داخل بسته بماند و نه از خارج وارد آن شود. (در غیر این صورت قرص با رطوبت هوا واکنش داده و گاز سمی در محیط آزاد میکند!)
 • هنگام انجام تمامی مراحل بالا از دستکش و ماسک استفاده نمائید و سپس دست ها و صورت خود را به صورت کامل با آب بشوئید.

 

عکس قرص برنج شیمیایی موجود در ایران به رایس behrice

عکس قرص برنج شیمیایی به رایس behrice

قرص برنج شیمیایی قوی قابل تهیه در ایران معمولا به صورت یکی از تصاویر بالاست!

 

نکته ای که جا دارد در این قسمت از مقاله به آن اشاره کنیم این است که متاسفانه بعضاً دیده شده که برخی از کشاورزان یا عمده فروشان حبوبات، برای جلوگیری از حشره زدگی آنها، اقدام به قرار دادن قرص برنج شیمیایی در داخل کیسه حبوبات میکنند! این عمل در مورد عدس ایرانی که یکی از ضعیف ترین حبوبات در برابر آفات و حشرات است به چشم میخورد. (بدین صورت که قرص را داخل دستمال کاغذی گذاشته و مستقیما داخل کیسه عدس قرار میدهند، که احتمال دارد هنگام جابجایی یا کشیدن محصولات با سرتاس، پاره شده و محصول را آلوده کند!)

قبلاً در مقاله “چرا عدس ایرانی عرضه نمی کنیم؟!” به صورت کامل به این موضوع اشاره کردیم و این مورد را یکی از دلایل “به رایس” برای عدم ارائه عدس ایرانی برشمردیم.

پیشگیری یا درمان؟

در مقاله نگهداری برنج و حبوبات در منزل اشاره کردیم که اگر برنج یا حبوبات را به تازگی خریداری کرده باشید باز هم ممکن است تخم حشرات یا خود آنها به تعداد بسیار کمی در آنها وجود داشته باشند. درصورتی که قصد نگهداری حجم زیادی از برنج و حبوبات را دارید، نیاز چندانی به استفاده از قرص برنج برای پیشگیری از حشره زدگی آنها نیست و میتوانید از راه های بی خطر استفاده کنید. استفاده از قرص برنج طبیعی آموزش داده شده در بخش بعدی میتواند تا حدی در پیشگیری از حشره زدگی برنج و حبوبات شما موثر باشد.

اما در صورتی که اصرار به استفاده از قرص برنج شیمیایی داشته باشید میتوانید با رعایت نکات مطرح شده در بالا برای پیشگیری نیز از آن استفاده کنید، اما تحقیقی درباره اثر آن روی تخم حشرات صورت نگرفته است و ممکن است در صورت عدم رعایت نکات نگهداری برنج و حبوبات مثل ظرف و محیط مناسب، برنج شما باز هم دچار آفت و حشره زدگی شود!

پس با توجه به عوارض احتمالی ناشی از استفاده قرص برنج شیمیایی توصیه میکنیم به صورت زیر عمل کنید:

 1. برنج و حبوبات را خوب الک بزنید.
 2. نکات نگهداری برنج و حبوبات را مطالعه کرده و به دقت لحاظ کنید.
 3. جهت پیشگیری از آفت زدگی، از قرص برنج طبیعی استفاده کنید.
 4. در نهایت اگر پس از مدتی بازهم برنج و حبوبات شما دچار حشره زدگی شدند، با رعایت اصول بیان شده از قرص برنج شیمیایی استفاده کنید.
 5. مجددا برنج را الک زده و سپس نکات نگهداری را لحاظ کنید.

 

استفاده از قرص برنج طبیعی!

در صورتی که قصد نگهداری حجم زیادی از برنج را دارید، پس از رعایت نکات مطرح شده در مقاله نگهداری برنج و حبوبات در منزل، میتوانید برای جلوگیری از حشره زدگی برنج و حبوبات، قرص برنج طبیعی یا به عبارتی، قرص برنج بی خطر را در منزل درست کرده و بدون نگرانی از مسمومیت و خطرات احتمالی دیگر، داخل کیسه برنج یا ظرف حبوبات قرار دهید.

این قرص به خاطر داشتن سیر در ترکیب خود میتواند در دفع حشرات از برنج های حشره زده نیز موثر باشد ولی قدرت آن از قرص برنج شیمیایی کمتر است!

برای ساخت قرص برنج خانگی و طبیعی به مواد زیر نیاز دارید:

 • آرد (دو پیمانه)
 • آب (مقدار کمی)
 • نمک (یک پیمانه)
 • پودر سیر (یک قاشق مربا خوری)

برای تهیه این قرص باید ابتدا همه مواد را با همدیگر مخلوط کرده و سپس خمیر به دست آمده را به شکل گوله های کوچک در اندازه فندق در آورد. حال باید این ها را زیر نور آفتاب یا کنار هر منبع گرمایی قرار بدهید تا رطوبت آن به طور کامل جذب شده و کاملا خشک شوند. این گوله ها را لابلای برنج ها قرار بدهید. قرص برنج طبیعی و بی خطر شما آماده است. این مقدار خمیر برای حدود ۳۰ کیلو برنج کافی است.

 

💬 اگر تجربه مشابهی دارید، یا از روش مفیدی استفاده میکنید که در مقاله نیامده است، در قسمت نظرات آنرا با دیگران به اشتراک بذارید…

با احترام و

تحریریه به رایس (BehRice)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب می تواند برای فرد دیگری هم مفید باشد؟
به اشتراک بگذارید ...

آنچه در این مطلب می خوانیم