پشتیبانی: 7883 098 0937 / 35402238-041 || هفت روز هفته: 10 تا 21

هُوَالْرَزّاقْ

آنچه در این مطلب می خوانیم

نکات نگهداری برنج و حبوبات

نگهداری برنج و حبوبات در منزل، ساده و مهم!

چطور میتوان برنج و حبوبات را برای مدت طولانی در منزل نگهداری کرد؟ چرا با اینکه برنج را در جای نسبتا خنک قرار داده بودیم باز هم دچار حشره زدگی شد؟ برنجمان دچار حشره زدگی شده، چطور باید این مشکل را رفع کنیم؟ و … این ها نمونه ای از سوالات خریداران هستند که ما همواره هنگام فروش برنج با آنها مواجه میشویم و با توجه به افزایش قیمت روز افزون برنج و حبوبات به یکی از دغدغه های اصلی خریداران تبدیل شده است. امروز قصد داریم پاسخ آنها را در این مقاله به تفصیل ارائه کنیم. پس اگر شما هم سوال مشابهی در ذهن دارید تا انتها با ما همراه باشید…

 

دلیل پیدا شدن آفات و حشرات در برنج و حبوبات

در طی چندین سال خرید، انبار داری و فروش برنج و حبوبات به این نتیجه رسیده ایم که با توجه به رطوبت و گرما هوای شمال که برای رشد و تکثیر آفات و حشرات برنج بسیار مناسب است، همیشه در برنج های شمال حتی برنج تازه امکان وجود حشرات یا تخم آنها وجود دارد. حال اینکه این موجودات شرایط را برای رشد و تکثیر مناسب دیده و به سرعت تمام محصولات را درگیر حشره زدگی کنند یا نه بستگی به شرایط نگهداری محصول دارد! پس

همچنین اگر برنج و حبوبات کاملا سالم و بدون آفت و حشره را به صورت غیر اصولی در کنار سایر محصولات آلوده قرار دهیم امکان انتقال حشرات و آلودگی محصولات سالم هست. البته میزان درگیری انواع برنج  حبوبات شاید با یکدیگر متفاوت باشند. به عنوان مثال برنج های دودی دیر تر و برنج های معطر زودتر دچار آفت زدگی میشوند یا در بین حبوبات، نخود و لوبیا چشم بلبلی برای حشره زدگی مستعد تر از بقیه هستند!

 

خواندن مقاله آشنایی با ۵۰ نوع برنج ایرانی پیشنهاد میشود!

 

بنابراین ما باید همیشه اصل را بر این بگذاریم که برنج و حبوبات مستعد آفت زدگی هستند! اما برای مقابله با اینها چه کار هایی را میتوان انجام داد؟ در ادامه به صورت کامل پاسخ این سوال را بررسی میکنیم…

 

نگهداری برنج در منزل

نگهداری برنج و حبوبات در منزل یکی از دغدغه هایی است که بسیاری از مشتریان ما آنرا ابراز میکنند و به دنبال راه حلی برای آن هستند. اولاً توصیه میکنیم از خرید بیش از اندازه و انبار کردن برنج و حبوبات در منزل خودداری کنید چرا که این محصولات همواره و در طول سال با قیمت عالی در فروشگاه “به رایس” عرضه میشوند که در شرایط مناسبی نگهداری میشوند و دلیلی منطقی برای خرید بیش از نیاز آنها وجود ندارد؛ چون در صورت نگهداری غیر اصولی و حشره زدگی برنج و حبوبات، تمامی منافع حاصل از آن خرید از بین میرود!

ثانیاً در تهیه برنج، خرید از منابع مورد اعتماد را در نظر داشته باشید متاسفانه برخی از همکاران ما اصلا در نگهداری برنج و حبوبات حساسیت نشان نمیدهند ولی ما همیشه در “به رایس” اصل را بر این قرار داده ایم که فقط به فکر فروش نباشیم! در همین راستا به رایس با اطمینان از کیفیت برنج ها و انبارداری اصولی، علاوه بر ارائه برنج و حبوبات در بسته بندی های یک کیلویی، برای کیسه های ده کیلویی خود هم ضمانت بازگشت قرار داده تا شما عزیزان بدون هیچ دغدغه و نگرانی ای، اقدام به خرید کنید.

نحوه انبارداری برنج و حبوبات در فروشگاه “به رایس ” را در انتهای مقاله بخوانید!

اما اصل مطلب؛ برای نگهداری برنج در منزل باید به چند نکته توجه کرد که هرکدام به صورت جداگانه در زیر آورده شده اند:

شرایط محیطی

اصلی ترین عامل در رشد و تکثیر آفات و حشرات موجود در برنج، مناسب بودن شرایط محیطی است. گرما و رطوبت دو عامل تسهیل کننده شرایط برای رشد و تکثیر آفات هستند و شما باید سعی کنید که برنج را پس از خرید در مکان خشک و خنک نگهداری کنید، انباری ها و زیرزمین منازل معمولا خنک تر از سایر قسمت ها هستند. ولی اگر شما در منزل، انباری یا زیرزمین ندارید، بازهم جای نگرانی نیست، برنج را در کمد یا قفسه ای دور از نور آفتاب قرار دهید و سایر موارد مهم در نگهداری برنج در منزل را که اشاره خواهد شد به خوبی رعایت کنید.

 

در کل برنج در مناطق خشک و خنک، ماندگاری بهتری دارد و همچنین رطوبت برنج به سرعت و به خوبی گرفته شده و به اصطلاح زودتر کهنه میشوند و طبیعتاً خوشپخت تر هستند!

 

گردش هوا

گردش هوا یکی از مهم ترین موارد در نگهداری برنج است. شاید وکیوم کردن و به عبارتی قرار دادن مواد غذایی در خلا بتواند تاثیر مثبتی در افزایش مدت زمان نگهداری آنها به صورت سالم داشته باشد. برای این کار باید برنج را در یک کیسه پلاستیکی ریخته و هوای داخل آنرا به طور کامل تخلیه کنید و سریعا آنرا محکم گره بزنید تا هیچ هوایی وارد کیسه نشود و از تکثیر آفات جلوگیری شود (نبود اکسیژن تاثیر زیادی در پیشگیری از تکثیر آفات و حشرات برنج دارد). به هر حال در صورتی که امکان وکیوم کردن فراهم نباشد، باید تهویه هوای مناسبی برای محل نگهداری برنج در نظر گرفت (علی الخصوص در فصول گرم سال).

بنابراین اگر کیسه برنج را در انباری قرار دادید، لحاظ کردن امکان گردش هوا میتواند در حفاظت از برنج در برابر آفات و حشره زدگی موثر باشد. چرا که مانع جذب رطوبت توسط برنج میشود.

فاصله دادن کیسه برنج از دیوار و زمین نیز میتواند در جلوگیری از تکثیر حشرات برنج موثر باشد چرا که در غیر این صورت برنج به راحتی از زمین یا دیوار رطوبت جذب میکند و شرایط برای رشد آفات تسهیل میشود.

 

ظرف

ظرفی که برنج در آن نگه داشته میشود بسیار مهم است. ظرف نگهداری برنج بهتر است طوری باشد که امکان گردش هوا در آن وجود داشته باشد. نگهداری برنج در ظرف پلاستیکی و درب بسته برای مدت طولانی اصلا توصیه نمیشود!

نگهداری برنج در کیسه هم ایده بدی نیست؛ مخصوصاً برای حجم بالای برنج (۱۰ کیلو و بیشتر). کیسه های کنفی و نخی بهتر از سایر انواع کیسه برای نگهداری برنج، برای مدت طولانی هستند. همانطور که در شکل زیر هم قابل مشاهده است، فاصله بین تار و پود کیسه کنفی، باعث گردش هوا در داخل کیسه برنج شده و رطوبت اضافی برنج که از عوامل اصلی حشره زدگی است، خشک میشود.

 

 

مقادیر کم برنج و حبوبات را میتوان در شیشه و یا حتی بطری پلاستیکی نگهداری کرد، اما بایستی موارد دیگر بیان شده در این مقاله را به طور کامل رعایت کنید تا درگیر آفت زدگی برنج نشوید.

 

 

هم زدن!

شاید بتوان گفت یکی از مهم ترین عوامل در جلوگیری از آفت زدگی برنج و حبوبات هم زدن آنهاست که به صورت تجربی در طی چندین سال انبارداری و فروش برنج و حبوبات به درست آمده است. جابجایی مکرر کیسه برنج و یا هم زدن برنج های داخل ظرف از بهترین راه کار ها برای جلوگیری از آفات و حشره زدگی برنج است. به عنوان مثال خود ما هر گاه بار جدید تحویل میگیریم، بقیه برنج های فروشگاه را از روز قبل دقیقاً به همین دلیل جابجا میکنیم و هنگام انتقال داخل فروشگاه، کیسه ها را به خوبی تکان میدهیم تا برنج  داخل کیسه به خوبی جابجا شوند!

البته از مزیت های این کار میتوان به این نکته هم اشاره کرد که اگر حشره ای داخل برنج جا خوش کرده باشد، در اثر این کار به سطح کیسه برنج می آید و میتوان آلوده بودن برنج ها را به راحتی تشخیص داده و با روش هایی که در ادامه خواهیم گفت، از تکثیر آنها جلوگیری کرد!

بنابراین شما هم هر از گاهی کیسه برنج خود را تکان بدهید یا اگر برنج ها را داخل یک ظرف ریخته اید آنرا به خوبی، هم بزنید!

 

پیشگیری با قرص برنج طبیعی خانگی!

برای جلوگیری از رشد و تکثیر آفات و حشرات در برنج راه های مختلفی بیان میشود مثل قرار دادن چیز های در برنج که حشرات از آنها خوش اشان نمی آید، مثل:

 • سیر
 • فلفل
 • نمک
 • برگ گردو
 • میخک
 • زنجبیل
 • زردچوبه و …

ولی یکی از بهترین راه ها ساخت این قرص خانگی و غیر شیمیایی است که در زیر توضیح داده شده است، بدین منظور باید مواد زیر را تهیه کنید:

 • آرد (دو پیمانه)
 • آب (مقدار کمی)
 • نمک (یک پیمانه)
 • پودر سیر (یک قاشق مربا خوری)

برای تهیه این قرص باید ابتدا همه مواد را با همدیگر مخلوط کرده و سپس خمیر به دست آمده را به شکل گوله های کوچک در اندازه فندق در آورد. حال باید این ها را زیر نور آفتاب یا کنار هر منبع گرمایی قرار بدهید تا رطوبت آن به طور کامل جذب شده و کاملا خشک شوند. این گوله ها را لابلای برنج ها قرار بدهید. این مقدار خمیر برای حدود ۲۰ کیلو برنج کافی است. دقت داشته باشید که این روش هم برای پیشگیری از آفات و حشره زدگی برنج است و برای حل مشکل برنج و حبوبات حشره زده باید ادامه مقاله را بخوانید…

 

دقت داشته باشید ریختن نمک در برنج، در دراز مدت میتواند باعث خرد شدن برنج بشود!

همچنین از قرار دادن قرص برنج های شیمیایی در داخل برنج و حبوبات به شدت پرهیز کنید!

 

نگهداری انواع حبوبات در منزل

اصول نگهداری حبوبات در منزل شبیه اصول نگهداری برنج است و تفاوت چندانی ندارد، ولی حبوبات را پس از پاک کردن و الک کردن میتوانید تا مدت زمان نسبتا خوبی (حداقل ۶ ماه) نگهداری کنید. حتی میتوان در ظرف پِت درب دار هم نگهداری کرد ولی به شرطی که سایر شرایط دخیل در جلوگیری از حشره زدگی مثل دما و رطوبت و زیر و رو کردن دوره ای را همچنان رعایت کنید.

در بین انواع حبوبات، نخود، لوبیا چشم بلبلی و عدس ایرانی زودتر از بقیه دچار آفت و حشره زدگی میشوند و در نگهداری آنها باید دقت بیشتری به خرج داد؛ تا جایی که برخی افراد آنها را به صورت پخته شده فریز میکنند یا پس از پاک کردن دانه های خام را در یخچال قرار میدهند.

 

برنج و حبوبات ما دچار حشره زدگی شده اند، چه کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید در ابتدا انواع ضایعات در برنج و حبوبات را بررسی کنیم و ببینیم اصلا منظورمان از آفت و یا حشره در برنج و حبوبات چیست؟

آفات برنج

از انواع آفات برنج میتوان به کرم برنج و شپشک اشاره کرد. این آفات معمولا از زمین کشاورزی همراه برنج هستند و در اثر خشک شدن نامناسب و باقی ماندن رطوبت زیاد در برنج راحت تر تکثیر پیدا میکنند. کرم برنج، کرم هایی کوچک و سفید رنگ هستند که زیاد رایج نیستند و معمولا در برنج های معطر (غیر دودی) که بیش از دو یا سه سال از تولید آنها سپری شده باشد دیده میشوند.

نوع دیگر آفات، حشره شپشک (بید یا جوجو) است که رایج ترین نوع است. حشره ای با دماغ دراز و کوچک که در صورت مهیا بودن گرما و رطوبت به سرعت تکثیر پیدا میکند. این حشره باعث خرد شدن برنج میشود.

نوع دیگر حشرات، حشرات بالدار شبیه موریانه (شب پره هندی) هستند که در برنج دیده میشوند و آنها هم فقط در فصول گرم سال در برنج دیده میشوند و درصورتی که برنج را در شرایط مناسب نگه داری کنید احتمال مشاهده این حشره نیز بسیار کاهش پیدا میکند.

 

آفات حبوبات

آفات حبوبات نیز شبیه آفات برنج ها هستند و تفاوتی از این نظر ندارند ولی ضایعات حبوبات فله ایرانی که گاهاً با آفت زدگی اشتباه گرفته میشود مربوط به خرابی دانه ها در اثر نوک زدن پرندگان به دانه های خیس روی بوته در مزرعه است! که بیشتر در انواع لوبیا دیده میشود.

به عنوان مثال لوبیا سبز را در نظر بگیرید که نرم است و پرندگان دانه های آن را نوک زده اند! در تصاویر زیر این قضیه به وضوح دیده میشود. پس اگر با این مورد مواجه شدید نگران آفت یا حشره زدگی نباشید و بدانید که دلیل آن پرنده ها هستند و نه آفات! آفات در حبوبات معمولا یک سوراخ ریز در دانه ایجاد میکنند که آن هم اکثرا در سر مزرعه به وجود می آید و با سم پاشی از بین میروند.

 

پاک کردن برنج و حبوبات حشره زده

یکی از راه های پاک کردن برنج و حبوبات حشره زده پاک کردن دوباره آن به صورت عادی و در سینی و … میباشد. ولی راه بهتر پهن کردن برنج یا حبوبات روی یک پارچه است تا حشرات از لابلای دانه ها بیرون آمده و فرار کنند. بعد باید برنج یا حبوبات را الک کنید و با دست در داخل الک چنگ بزنید تا اگر تخم حشرات نیز به دانه ها چسبیده باشند کاملا الک شوند. سپس نکاتی که برای پیشگیری از آفت زدگی و حشره زدگی برنج و حبوبات بیان کرده بودیم را مجدداً پیاده کنید.

فراموش نکنید که قبل از قرار دادن مجدد برنج و حبوبات محل نگهداری، آن را به صورت کامل سم پاشی کنید، برای این کار میتوانید از اسپری های حشره کش بی بو که کم خطر هستند استفاده کنید.

 

به دلیل خرد شدن دانه ها، هیچوقت برنج را زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید!

 

میتوانید قبل از همه چیز از قرص برنج شیمیایی برای کشتن حشرات و آفات برنج استفاده کنید و بعد از اطمینان از کشته شدن همه آفات، نسبت به الک کردن و پاک کردن برنج اقدام کنید. حتی میتوانید برای اطمینان از تمیز بودن و محل نگهداری برنج و حبوبات هم از قرص برنج استفاده کنید، اما قبل از آن مقالات مربوط به استفاده از قرص برنج را بخوانید.

❗ قرص برنج کشنده است ❗

 

جمع بندی

نکاتی که باید قبل از حشره زدگی برنج و حبوبات و برای پیشگیری انجام بدهید:

 1. خرید برنج و حبوبات به اندازه مورد نیاز
 2. خرید برنج و حبوبات از منابع معتبر
 3. درصورت امکان وکیوم کردن بسته برنج و حبوبات یا لحاظ کردن گردش هوای مناسب
 4. حفاظت از برنج و حبوبات در برابر گرما و رطوبت
 5. انتخاب مناسب ظرف نگهداری برنج و حبوبات (کیسه کنفی و …)
 6. زیر و رو کردن دوره ای برنج و حبوبات را فراموش نکنید
 7. قرار دادن موادی که باعث دفع آفات و حشرات میشوند (سیر، زنجبیل و …) در داخل کیسه یا ظرف
 8. فاصله دادن کیسه از دیوار و زمین

 

پس از حشره زدگی چه کنیم؟

 1. پهن کردن برنج و حبوبات روی یک پارچه یا استفاده از قرص برنج
 2. الک کردن و چنگ زدن
 3. سم پاشی محل نگهداری برنج و حبوبات
 4. انجام مراحل پیشگیری از حشره زدگی

 

💬 اگر تجربه مشابهی دارید، یا از روش مفیدی استفاده میکنید که در مقاله نیامده است، در قسمت نظرات آنرا با دیگران به اشتراک بذارید…

 

با احترام و

تحریریه به رایس (BehRice)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب می تواند برای فرد دیگری هم مفید باشد؟
به اشتراک بگذارید ...

آنچه در این مطلب می خوانیم